Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@zegocina.pl

Telefon  14 613 20 35

Aktualności

KM
Odsłony: 891

62023148 331445264201364 5355044204806406144 nW upalne, sobotnie popołudnie 8 czerwca 2019 roku w Parku Wiejskim w Żegocinie, na podwórku Nivea, Grupa Małopolanki tworzą – Być Kobietą z Pasją zorganizowała żegocińską edycję Międzynarodowego Dnia Publicznego Dziergania.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Iwona Dudziak - założycielka Grupy "Małopolanki z Pasją". Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Żegocina Wojciecha Wrony i Wójta Gminy Trzciana - Cezarego Stawarza. Imprezę współorganizowało Centrum Kultury i Sportu w Żegocinie, którego dyrektor– Monika Książka-Leśniak powitała przybyłych gości i uczestników, wśród których była mała Lilka i jej mama Jola z Bochni. W imprezie wzięły udział także Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Dar Serca" z Łąkty Dolnej oraz z Klubu Seniora "Żegota" z Żegociny.  Organizatorki przedsięwzięcia pomyślały także o dzieciach, które korzystały z urządzeń Podwórka Nivea a także były zabawiane przez animatorkę Magdę, która dodatkowo malowała najmłodszym tatuaże. 

Najważniejszym zadaniem pierwszej tego typu akcji w gminie Żegocina była pomoc dla chorej Lilki, dla której zorganizowano wspólne dzierganie kocyka na licytację oraz kiermasz książek.  
Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych – to święto obchodzone w drugą sobotę czerwca i zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes. Obchody tego święta często trwają przez cały tydzień, między drugą sobotą czerwca a jego trzecią niedzielą. W zamyśle ma ono być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Święto jest wykorzystywane jako okazja do popularyzacji szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego.  Małopolanki z Pasją po raz pierwszy zorganizowały akcję rok temu w Bochni, teraz przyszła kolej na Żegocinę. 
Spotkanie w żegocińskim parku było idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu osób,  dla których pasją jest dzierganie.  rozwijanie własnej kreatywności i poznanie ciekawych ludzi, w tym uczestniczek akcji " Kobieta z Pasją 2019". W parku można było popatrzeć jak tworzą m. in. Małgorzata Opioła z Połomia Dużego, Agata Bobowska z Rozdziela, czy Panie: Anna Cudejko oraz Aniela Surma z żegocińskiego Klubu Seniora.

Słowa podziękowania za zorganizowanie tego przedsięwzięcia i uznania za wysoki kunszt tworzenia rękodzieła wypowiedział podczas spotkania Wójt Żegociny Wojciech Wrona, który z podziwem oglądał proces tworzenia wyrobów z włóczki i papieru, a także gotowe już wyroby.